Technológiai óriásvállalatok segíthetik vissza a befektetésre ajánlott országok sorába Görögországot, miután az csaknem két évvel a lejárta előtt fizette vissza az IMF által folyósított 1,85 milliárd eurós adósságát.
Görögország 2010-ben került az államcsőd szélére, miután a 2008-2009-es gazdasági világválság és a hazai túlköltekezés, a nagy államadósság, a munkanélküliség és az üzleti versenyképesség hiánya kétségbe vonta az ország önálló funkcionálását, az EU pedig az euróövezetből való kizárással fenyegette. Az ország végül 3 mentőcsomagban, mintegy 275 milliárd euró értékű támogatást kapott. Szigorú felhasználási feltételeinek következtében adóemelést hajtottak végre, a gazdasági növekedés visszaesett és komoly munkanélküliségi hullám söpört végig az országon. Az adósság visszafizetésének ellenére Görögország továbbra is az európai hitelezők által létrehozott, kiadásellenőrző, felügyeleti program hatálya alatt áll, ennek megszűnése idén várható.
A koronavírus is súlyos hatásokat gyakorolt a turisztika bevételeire nagyban alapozó országra. Míg 2019 júliusában 3702.77 millió eurós, 2020 júliusában mindössze 677.94 millió eurós bevételt hozott az idegenforgalom. A pandémia visszaesését követően, az élénkülő belföldi kereskedelmi tevékenységnek és a kimagaslóan jó turisztikai szezonnak köszönhetően 2021-ben 6,5 %-al nőtt a görög GDP.
Az ország stabilizációs törekvéseinek következő mérföldkövét a Helyreállítási Alap által kidolgozott segélyprogram jelentheti. A 106 beruházási intézkedésből és a 68 reformintézkedésből álló kezdeményezés 17.77 milliárd eurós pályázati és 12.70 milliárd eurós hitel alapon nyugszik. A kezdeményezés a közszféra, a magánszektor, az adórendszer, az oktatás és egészségügy digitális technológiákra való átállásán alapszik. A görög kis- és középvállalkozások fejlesztésére 375 millió eurót, a közszféra digitalizálása 1.3 milliárd eurót, az oktatás és az egészségügy fejlesztésére 500 millió eurót fordít a program. Kyriakos Pierrakakis államminiszter elmondása szerint a kezdeményezés gyökeres változásokat hozhat az ország fejlődésében, hiszen a Helyreállítási Alap programjának köszönhetően a Görögországba érkező technológiai óriásvállalatok jelenthetik az ország GDP növekedésének egyik kulcsát. A végbemenő szerkezeti reformoknak, az erősödő hazai gazdasági környezetnek köszönhetően Görögország visszatérhet a befektetésre ajánlott országok közé.