A megnövekedett kereslet kielégítésére, 2030-ra a jelenleginél 170 millió tonnával több LNG-kínálatot terveznek rendelkezésre bocsátani, különösen Ázsiában.
A Shell előrejelzései alapján a cseppfolyósított földgáz (liquefied natural gas, LNG) iránti globális kereslet mintegy 60%-kal megugorhat 2040-ig bezárólag. Ez azt jelenti, hogy az említett évre az LNG-kereslet elérheti az évi 630 és 718 millió tonna közötti értéket – derül ki a The Business Times írásából.
A növekedés mögött feltételezhetően a fenntarthatósági trendek (például a nehézipar és a közlekedés általi kibocsátás csökkentése) előretörése áll, ugyanis az LNG elégetése lényegesen kevesebb üvegházhatású gázt juttat a levegőbe más fosszilis tüzelőanyagokkal szemben. Emellett energiasűrűsége is magasabb, így kisebb mennyiség is elegendő belőle azonos energiahozam eléréséhez.
A világ legnagyobb LNG-importőrei, Kína és India is növelik importkapacitásaikat és az azzal kapcsolatos infrastruktúrát annak érdekében, hogy kiszolgálják az egyre növekvő piaci igényeket.
Kína teljes földgázimportja – beleértve a csővezetékes szállítást is – tavaly 131,69 millió tonna volt, ami 2013 óta a legmagasabb érték. Ebből a mennyiségből 76,65 millió tonna volt cseppfolyósított földgáz a vámadatok szerint.
A Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa alapján Indiában a földgázfogyasztás 2023 és 2030 között 60 százalékkal megugrik majd, ami az LNG-importigény megduplázódását eredményezheti. Ennek oka, hogy a belföldi földgázkitermelés várhatóan nem tudja majd kielégíteni a kereslet dinamikus növekedését, így az ország egyre nagyobb mértékben szorul az importforrásokra.
Az ellátási oldal dinamikáját vizsgálva elmondható, hogy az Amerikai Egyesült Államok továbbra is megőrzi vezető szerepét a globális LNG-exportban. Az ország kínálata 2030-ra elérheti a 180 millió tonnát, ezzel a teljes globális kínálat közel egyharmadát adva.
Az USA mellett a másik legjelentősebb exportőr a jövőben is Katar marad. Ráadásul az Öböl-menti ország 2026-ban elkészül a hatalmas északi mező bővítési projektjével is, ami jelentősen megnöveli majd az előállítási kapacitásait. Az északi mező egyébként a világ legnagyobb gázmezejének része, amelyen Katar és Irán közösen osztozik.
Az elemzők számításai alapján Washington és Doha 2035-re együttesen az LNG-ellátás 60 százalékát biztosíthatják világszinten.