Chile és az EU régóta fennálló, a demokrácia, az emberi jogok, a multilateralizmus előmozdítása, a regionális együttműködés, a fenntartható és inkluzív gazdasági növekedés és a szabályokon alapuló kereskedelem közös értékein alapuló kapcsolatokat ápolnak. – áll az Európai Külügyi Szolgálat tanulmányában.
Chile volt az első dél-amerikai ország, ahol az Európai Bizottság 1967-ben helyi képviseletet hozott létre, 2002-ben első kontinensbéli országként írt alá társulási megállapodást az EU-val. Az ország uniós kapcsolatrendszere ezzel nem fulladt ki, hiszen 2023 decemberében Chile lett a régió első országa, amely új generációs keretmegállapodást írt alá az EU-val. Ezzel a mérföldkőnek számító megállapodással az EU és Chile partnersége még magasabb szintre lépett, melynek értelmében a felek elköteleződtek az erős politikai párbeszéd, a kereskedelmi és befektetési lehetőségek előmozdítása mellett, beleértve a fenntartható kereskedelmet is.
GAZDASÁGI KAPCSOLATOK
Az EU-Chile szabadkereskedelmi megállapodás 2003-ban lépett hatályba, és azóta az EU és Chile közötti kétoldalú kereskedelem több mint kétszeresére nőtt. Az EU jelenleg Chile harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere és az ország első számú befektetője. Az EU és Chile 2023. december 13-án új, előrehaladott keretmegállapodást írt alá a kétoldalú kereskedelmi és beruházási kapcsolatok további fellendítése érdekében.
Az EU és Chile együttműködése meglehetősen tudatos alapokon nyugszik, ezért partnerségük további kulcsfontosságú területei a foglalkoztatás növekedése, a fenntartható mezőgazdaság és élelmezési rendszerek, a zöld bányászat, a digitalizáció, a kutatásfejlesztés. A latin-amerikai ország nem kis számban vesz részt a globális és regionális kezdeményezésekben, bilaterális és többoldalú fejlesztési projektekben. Az EU a közpolitikák kialakításában és végrehajtásában is együttműködik Chilével olyan programokon keresztül, mint az éghajlatváltozással foglalkozó ’Euroclima LAC’, a társadalmi kohézióval foglalkozó ’Inclusive Societies LAC’ és a szervezett bűnözéssel foglalkozó ’EL PAcCTO’.
ZÖLD ÁTÁLLÁS ÉS MEGÚJULÓ ENERGIÁK
Az európai unióhoz hasonlóan Chile is elkötelezett a gazdaság környezetbaráttá tételében. Vesszőparipájuk a megújuló energiaforrások fejlesztése és a szén-dioxid-semlegesség elérése. A Latin America Investment Facility-n (LAIF) keresztül az unió 15 millió eurós támogatást nyújtott Latin-Amerika első naphőerőművének kivitelezéséhez, a Cerro Dominador-hoz. Az EU a kibocsátáscsökkentést szolgáló intézkedéseket finanszírozó programjának köszönhetően 15 millió euróval járult hozzá ahhoz, hogy a chilei kkv-k önfogyasztás céljából megújuló energiához juthassanak. Az EU és tagállamai a Global Gateway Initiative keretében kidolgozták a Megújuló Hidrogén Chilei Fejlesztésére Irányuló Európai Csapatkezdeményezést (TEI RH2), hogy támogassák a chilei gazdaság szén-dioxid-mentesítését, zöld munkahelyeket és üzleti lehetőségeket teremtsenek, ezzel egyidőben kielégítve Európa saját, zöld hidrogénimport iránti igényét (RepowerEU). A cél a chilei és európai vállalatok befektetési lehetőségeinek növelése a tiszta-hidrogén területén a műszaki, technológiai, pénzügyi és üzleti együttműködés támogatásával. Ennek érdekében az EU Németországgal együtt 8 millió euróval finanszírozza a Team Europe RH2 technikai segítségnyújtási projektet.
EGYÜTTMŰKÖDÉS A NYERSANYAGÉRTÉKLÁNCOK TERÜLETÉN
Az EU szoros regionális együttműködést épített ki Chilével a nyersanyaggazdaság terén is, melyet az EU-LATAM nyersanyagügyi partnerség és az EU-Latin-Amerika Ásványi Anyagfejlesztési Hálózati Platform (MNDP) keretében szabályoz. Az EU és Chile 2023. július 18-án egyetértési nyilatkozatot írt alá a fenntartható nyersanyagértékláncok terén való partnerség létrehozásáról, amely mindkét partnert segíti a tiszta energiához való hozzájutásban és a digitális átállásban. A Global Gateway Initiative keretében e partnerség célja, hogy a bányászati ágazatban versenyképes és fenntartható nyersanyag-feldolgozó iparágat és helyi hozzáadott értéket teremtsen, minőségi munkahelyeket és fenntartható-inkluzív gazdasági növekedést hozzon létre, mindkét fél kölcsönös előnyére.
Korábbi cikkünkből olvashatnak arról, hogy lítiumóriásként Chile miképp szerez befolyást a világ vezető gazdasági hatalmai körében, a hatalmas potenciállal bíró ország zöld politikája pedig további befektetéseket irányoz elő. S hogy lesz-e versenyfutás a latin-amerikai országért, egyelőre kérdéses, mindenesetre az EU jó úton halad a stabil és hosszú távú partnerség megalapozásában.