Külügyi Tanács zajlott Brüsszelben 2024. november 21-én, ezúttal a külgazdasági miniszterek részvételével. Az ülést Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere elnökölte – derül ki a tárcavezető közösségimédia oldalán közzétett bejegyzéséből.
A Magyar Távirati Iroda (MTI) tudósítása alapján a magyar diplomácia vezetője többek közt a gazdasági semlegesség stratégiájáról, valamint a gazdasági hidegháború esetleges hatásairól is beszélt a belga fővárosban.
Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
A gazdasági semlegesség stratégiája keretében Magyarországon egymás mellett épülnek meg a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak, ez a valóság, még ha vannak is, akiknek ez nem tetszik – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben.
Az MTI közleménye alapján a tárcavezető a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követő sajtótájékoztatóján sikeresnek nevezte a magyar kormány gazdasági semlegességre építő stratégiáját, amelynek nyomán hazánk mára a keleti és a nyugati beruházások fontos találkozási pontjává vált a kontinensen.
„Ha valaki eljön Magyarországra, azt látja, hogy a német autógyárak és a kínai elektromosakkumulátor-gyárak egymás mellett épülnek” – mutatott rá.
„És miért? Mert a nagy német autóipari vállalatok vállalati stratégiája az elektromobilitás tekintetében arra épül, hogy a kínaiak szállítják nekik az elektromos akkumulátort, meg egyéb alkatrészeket” – húzta alá.
„Szerintem szembe menni a valósággal nem helyes. Lehet, hogy ez valakiknek ideológiailag nem tetszik, de ez a valóság” – fogalmazott.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy mindössze tizenkét EU-tagállam szavazott a kínai elektromos autóiparral szembeni vámok bevezetésére a huszonhét tagú közösségben, az intézkedések mégis hatályba lépnek.
„Én azt hiszem, hogy ebben az új világgazdasági-világpolitikai realitásban Európa nem áll jól, és ezért is javasoljuk azt, hogy a szankciók, vámok, korlátozások helyett a konnektivitásra törekedjünk” – közölte.
„Mi, Magyarországon a gazdasági semlegesség stratégiáját valósítjuk meg, egyszerre működünk együtt a keleti és a nyugati országokkal, a keleti és a nyugati vállalatokkal is, és ez a stratégia Magyarországnak munkahelyek tíz- és százezreit, modern beruházásokat jelentett” – tette hozzá.
Az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború
A Külügyi Tanács ülését követő sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter egy esetleges gazdasági hidegháború következményeiről is szót ejtett.
Mint mondta: az Európai Unió és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború, a szankciók és a vámok ráadásul soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, viszont súlyos gátját jelentik a fejlődésnek.
„A magyar elnökség azért dolgozott az elmúlt hónapokban, és azért dolgozik a hátralévő időszakban is, hogy az elkövetkező időszakot ne a blokkosodás, hanem a konnektivitás, tehát az összeköttetések és a korrekt nemzetközi együttműködés határozza meg” – szögezte le.
Aláhúzta, hogy ez biztosítaná a legjobb feltételeket Európa mostanára bezuhant versenyképességének javításához.
„Tehát mi azt gondoljuk, hogy az Európai Uniónak az lenne az érdeke, s benne Magyarországnak is, ha a világgazdaság és a világkereskedelem tisztességesen és akadálymentesen működne” – jegyezte meg.
Majd kiemelte, hogy ehhez szabadkereskedelmi megállapodásokra van szükség, márpedig ezen a téren nem áll túl jól a közösség, minthogy hat ilyen szerződésről vannak folyamatban a tárgyalások, átlagosan már tizenhárom éve, tíz másik esetében pedig meg is szakadt a folyamat.
A tárcavezető sajtótájékoztatóján elhangzottakról részletesen beszámolt az MTI.