A japán export visszaesését helyezték kilátásba 2023-ban a Capital Economics közgazdászai.
A világ 3. legnagyobb gazdasága 15 milliárd dolláros kereskedelmi hiányról számolt be 2022 októberére vonatkozóan, továbbá csökkent az export növekedési rátája is, hiszen a szeptemberi 28,9 százalékról 25,3 százalékra esett vissza. Mindezek mellett az országba áramló import évi 53,5 százalékkal ugrott meg, a 2022. év harmadik negyedéves GDP tekintetében 1,1 százalékos zsugorodásra lehet számítani.
Az export visszaesésével és az „óvatosabbá válás” politikájával Japán a technikai recesszió útján halad, mely nagy valószínűséggel hosszú hónapokig is eltarthat.
Marcel Thieliant, a Capital Economics vezető japán közgazdászának elmondása szerint a Bank of Japan nagy valószínűséggel nem változtat az ultralaza monetáris politikáján és nem emeli az irányadó kamatlábakat. Haruhiko Kuroda japán jegybankelnök a hírek szerint elhárította azon álláspontot, miszerint szükséges a nemzeti bank monetáris politikájának felülvizsgálása.
Ezt azzal magyarázta, hogy:
„fenntartható inflációt akarnak látni és az a fajta költségek által hajtott infláció, amit most látunk, nem fenntartható.”
Novemberben Japán történelmi 3,6 százalékos maginflációt produkált, ami másfél százalékkal több a japán banki célkitűzésnél.
A növekedés visszaesésére vonatkozó előrejelzések ellenére a japán háztartások kiadásai folyamatosan emelkednek és októberben 1,2 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. Ez az ötödik egymást követő hónapban produkált növekedés a májusi 0,5 százalékos csökkenés óta.
Thieliant szerint ez is várhatóan némi lassulást mutat, hiszen a reálbérek csökkenése visszaszorítja a fogyasztást.