A fenntarthatósági célok ma már egy cég értékelésének a szempontrendszerébe is bekerültek, és akár a vállalatok piaci pozícióját is befolyásolhatják. A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség a fenntarthatósági célok és a KKV-k kapcsolatáról készült kiadvánnyal segíti a téma iránt érdeklődő vállalkozókat.
Egy vállalat teljesítményének a kimutatására számos üzleti, pénzügyi mérőszám létezik. Megvizsgálhatjuk a bevételt, az adózott eredményt, a cash flowt-t, a forgótőkét, a kintlévőségeket, a konverziós rátát és még sorolhatnánk. Mindezek tűpontos képet adhatnak arról, hogy egy vállalat képes-e rentábilisan működni pénzügyi szempontból.
Az idők azonban változnak. Napjainkban már egy ország esetében sem csak a hagyományos gazdasági mérőszámokat (GDP, GNI, FDI stb.) vizsgáljuk, hanem fenntarthatósági célokat is figyelembe veszünk. Ennek jelentőségét jól mutatja, hogy az ENSZ tagállamai létrehozták az úgynevezett Fenntartható Fejlődési Célokat (SDG). Alapvetően ezek végrehajtásának a feladata az egyes országok kormányaira hárul, mindemellett a vállalkozói szektor esetében is egyre fontosabb, hogy mennyire építik be a működésükbe a fenntarthatósági szempontokat.
Mindez ma már korántsem mindegy. A fenntarthatóság bekerült a befektetők szempontrendszerébe, meghatározóvá vált egy esetleges partnerség kialakulása esetén, mi több befolyásolja a piaci pozíciókat.
Ha önt vállalatvezetőként, vagy cégtulajdonosként érdekli, hogyan adaptálhatóak az SDG-k a vállalati működésbe, milyen előnyökkel jár ez, és milyen üzleti lehetőségeket kínálnak a fenntarthatósági célok, akkor fontos információkhoz juthat a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és az Enterprise Europe Network Hungary Export Kisokos Sorozatának ’’Fenntartható Fejlődési Célok és a KKV-k’’ című kiadványában.